‘Bahar döneminden önce atama yapılacak’

A Haber’de ‘Melih Altınok ile Sebep Sonuç’ programına katılan Bakan Tekin, “Cumhurbaşkanımız, öğretmen atamasında gerekli adımların atılacağını taahhüt etti. Bu yıl yeniden bir atama takvimi oluşacak. Önümüzdeki eğitim öğretim yılının bahar devrinden evvel atamaların yapılmasını planlıyoruz” dedi. Öte yandan eğitim sisteminin değişmesi yerine çağın gerekliliklerine ayak uyduracak formda revize edilmesini gerçek bulduğunu belirten Tekin, şöyle konuştu:

BU YIL ATAMA OLACAK
“İlave atamaya Milli Eğitim Bakanlığı tek başına karar vermiyor. Cumhurbaşkanımız, öğretmen atamasında gerekli adımların atılacağını taahhüt etti. Bu yıl yeniden bir atama takvimi oluşacak. Önümüzdeki eğitim öğretim yılının bahar periyoduna denk gelecek formda atamaların yapılmasını planlıyoruz. Her yıl kesinlikle atama oluyor, bu yıl da olacak. Arkadaşlarımız tasa etmesinler. Ön görümüz, bahar yarıyılı başlamadan evvel sürecin başlayacağı bir takvim belirlemek. Atama bekleyen öğretmenlerin hepsini anlıyorum.

DÜNYAYA AYAK UYDURACAK KUŞAKLAR YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ
‘Türkiye Yüzyılı’ kavramını doldurabilecek en kıymetli bakanlıklardan biri biziz. Bizim şu anda sistemle ilgili kendisine güvenen, kelam sahibi bir ülkenin vatandaşları olacak bir jenerasyon yetiştirmeyi hedefliyoruz. Dünya dönüşüyor ve bu dönüşüme ayak uyduracak bir nesil yetiştirmek temel maksadımız. Dünya çok süratli değişiyor. Bu sistemde okullaşma, müfredat, uzaktan eğitim üzere birçok şeyi tartışıyoruz. Eğitim sistemimizi çağın gereklerine nazaran revize etmek zorundayız. Bunu yaparken sık sık değişiklik yapmak gerekebilir. Bu değişikliğin önüne geçmek için ideolojik argümanlar sunanlar var fakat ben o denli bakmıyorum bunları rahatlıkla değiştirmeliyiz.

YENİ OKUL PLANLAMARI YAPIYORUZ
Derslik ve okul gereksinimimiz yok diyemeyiz. Örneğin sarsıntı nedeniyle sistemin dışına çıkan okullarımız oldu. Biz de okullarımızı sarsıntı açısından gözden geçiriyoruz. Bu bahiste ne gerekiyorsa yapacağız. Derslik gereksinimimizin bitmesi kelam konusu değil, genç nüfusumuz artıyor. Bunları ön görerek yeni okul planlamaları yapıyoruz. Çok derslik yapıldı yanlışsız lakin artık yapılmayacak diye bir şey yok.

YABANCI LİSANLA İLGİLİ TEKLİFLERİ PAYLAŞACAĞIZ
Ana lisan dışındaki ikinci lisan eğitimiyle ilgili müddetlerde bizimki dünya ortalamasının üstünde. Materyallerimizde sorunumuz yok. Fakat, ‘Niye çocuklarımızın ana lisan hünerleri gelişmiyor’ diye tartışmak gerekiyor. Bakanlığa başlayalı 1 ay oldu lakin bu mevzuyu daha evvel tartıştığımızda bununla ilgili epey tahliller yapmıştık. Mühletle ilgi sorun yok ancak birincisi çok fazla imtihan odaklı bir eğitim sistemi var. Öğrencinin imtihan odaklı değil öğrenme odaklı olması lazım. Burada önlemler alınabilir. İkincisi, yanlışsız yaşta ve yanlışsız oranda yabancı lisan eğitimiyle bu sorun çözülebilir. Bununla ilgili önlem ve teklifleri de yakında kamuoyuyla paylaşırız.

PEDAGOJİK FORMASYON YİNE PLANLANABİLİR
Eğitim fakülteleri dışında farklı fakültelerden mezun olan arkadaşlarımızın pedagojik formasyonu Bakanlığın vermesinin daha yanlışsız olacağına inanıyorum. Çağın ihtiyaçlarına nazaran öğretmen yetiştirme sürecini de yine ele almakta yarar var. Ferdî fikrim, bunu da Yükseköğretim Kurulu ile birlikte planlayabiliriz.

TELEFON VE TABLET KULLANIMIYLA İLGİLİ ÖNLEM
Okullarda öğrencilerin telefon ve tablet kullanımından hem öğretmenler hem veliler yakınıyor. Münasebetiyle okullara olmasa da dersliklere sokulmasıyla ilgili bir önlem alınmasının tesirli olacağını düşünüyorum. Zira özel hayatın kapalılığını ihlal eden imgeler çekiliyor ve paylaşılıyor. Düzgün niyetle yapılan şeyler olsa bile bu veliler tarafından şikayet ediliyor.

ÖZEL OKUL ARTIRIMLARINA DÜZENLEME
Özel okulların artırımıyla ilgili şikayetler bize ulaşıyor. 1, 5 ve 9’uncu sınıflar için özel okullar sundukları hizmete nazaran bir maliyet çıkarmaları doğal. Pandemi sonrası ve sarsıntıyla birlikte ekonomik ortamın farklılaşmasıyla özel okulların eğitim öğretim fiyatları bakanlık tarafından beklentilerin altında bir sayıyla sınırlandı. Onlar buradaki maliyetleri servis ve yemek üzere eğitim öğretim dışındaki mevzulara yönlendirdi. Veliler bundan rahatsız oldu. Bununla ilgili özel okul temsilcileriyle görüşüyoruz ve muhakkak bir noktaya geldik. Yeni eğitim öğretim yılında da özel okulların hem kendi fiyatlarıyla ilgili hem de servis ve yemek fiyatlarıyla ilgili bir sınırlama hakkında düzenleme yapacaklar. Bu alanda da çalışıyoruz.

DEPREM BÖLGESİNDE EĞİTİM PROBLEMSİZ BAŞLAYACAK
Deprem bölgesinde bilhassa ağır hasarın olduğu 5 vilayette bulunduk. Durum tespiti yaptık. Zelzele yönetmeliğinden sonra yapılan okul binalarımızın ağır hasar durumu çok düşük. Ancak hasar durumuna nazaran orta ve ağır hasar olan ve diğer kamu kurumlarına devrettiğimiz binalarımız düşünüldüğünde derslik muhtaçlığı çıktı. Bunlarla ilgili gerekli önlemler alacağız. İkili yahut taşımalı eğitim üzere tekniklerle bu sorunu çözecek önlemler aldık. 11 Eylül’de eğitim öğretim başladığında zelzele felaketi yaşanan bölgelerde çocuklar sıkıntısız bir formda okula başlayacak. Zelzelenin tüm yaraları sarıldığındaysa sarsıntıdan evvelki derslik sayısının üstüne çıkmayı planlıyoruz. Bununla ilgi de bir takvim oluşturduk.

KONAKLAMA MUHTAÇLIĞI KARŞILANACAK
Deprem bölgesine yeni atanan öğretmenlerimizin barınma sorunu yaşayacaklarını varsaydık. Orada da İç İşleri Bakanlığımız AFAD üzerinden bize öğretmen konaklama taleplerini tamamını karşılayacaklarına dair kelam verdi. Bu süreçte bölgeye atanan öğretmen arkadaşlarımızla tek tek konuştuk ve İç İşleri Bakanlığımız birinci etapta 9 bin civarında konteyner sağlayacağını taahhüt etti. Bölgede çalışacak öğretmenlerimizin bu sorunu da böylelikle çözmüş olduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir