Eski 2. Ordu Komutanı Adem Huduti 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

15 Temmuz darbe teşebbüsüne ait Malatya’daki davada daha evvel 15 yıl mahpus cezasına çarptırılan ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun bozma kararı üzerine tekrar yargılanan eski 2. Ordu Kumandanı Adem Huduti’ye, ‘anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ kabahatinden, takdir indirimi uygulanarak 12,5 yıl mahpus cezası verildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü sırasında 2. Ordu Kumandanı olan Adem Huduti, darbe teşebbüsünün akabinde gözaltına alınmış ve Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2018 yılında, ‘anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs’ cürmüne yardım ettiği gerekçesiyle 15 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16.Ceza Dairesi Huduti’ye verilen 15 yıl mahpus cezasını onamıştı. Lakin Yargıtay Ceza Genel Kurulu, “yasal ve kâfi münasebet gösterilmeksizin takdir indirim uygulanmasına yer olmadığına” karar verildiği gerekçesiyle mahkumiyet kararını bozmuş ve Huduti yine yargılamaya başlamıştı.

Adem Huduti’nin yargılanmasına Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi. Huduti, duruşmaya, tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşma savcısı, bir evvelki duruşmada verdiği mütalaasını tekrarladı ve Huduti’nin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı’nın avukatı Bayram Taşkın, mütalaaya iştirak etmediklerini belirterek, sanığın iddianamede er alan hatalardan cezalandırılmasını talep etti. Huduti ile tıpkı davada yargılanan Murat Memnun, Fatih Gürcan ve Eyüp Özcan ise beraat talebinde bulundu.

Savunması istenen Adem Huduti, savcılığın yeni bir mütalaa hazırlamasını beklediklerini belirtti. Huduti, mütalaaya ait yaptığı savunmasında şunları söyledi:

“Suçum, darbecileri öldürmeyip yargıya teslim etmemdir”

“Bugüne kadar yaşanan süreçte düşman olarak görüldüğüm açıktır. Cürmüm, darbecileri öldürmeyip yargıya teslim etmemdir. Darbeciler, 2. Ordu’da idareyi hiçbir vakit ellerine geçiremediler. Maksatlarını gerçekleştirememişlerdir. Darbecilere karşı hareket ettiğim ortadadır. Birinci bilgileri aldıktan sonra durumu aydınlatmaya çalıştım ve birinci darbe zıddı buyruğu verdim.”

Huduti, 6 yıl 5 aydır tutuklu olduğunu kaydederek tahliyesine karar verilmesini talep etti. Huduti’nin avukatı Ersin Oktay Huduti ise müvekkilinin darbeye ve Ankara’ya götürülmek istenmesine direndiğini, darbe gecesi 2. Ordu Komutanlığı’ndan dışarı çıkmak isteyenler için ‘vur emri’ verdiğini söz ederek Huduti’nin beraatını ve tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Adem Huduti’nin ‘anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ kabahatini işlediğinin sabit olduğunu belirterek, sanığa bu hatadan, takdir indirimi de uygulayıp 12,5 yıl mahpus cezası verdi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir