Fatih Erbakan Kimdir, Kaç Yaşındadır? Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın Siyasi Kariyeri

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 54’üncü Hükûmetin başbakanı Necmettin Erbakan’ın oğludur. Siyaset sahnesine birinci defa 1999 yılında çıkan Fatih Erbakan, kurucusu olduğu Yeniden Refah Partisi’nin genel başkanlığı vazifesini üstlenmektedir. Pekala, Fatih Erbakan kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir? 

İşte, Fatih Erbakan’ın eğitim hayatı ve siyasi kariyeri

Fatih Erbakan Kimdir?

Fatih Erbakan, 1 Ocak 1979 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Annesi Nermin Erbakan, babası Türkiye Cumhuriyeti’nin 54’üncü Hükûmetin başbakanı Necmettin Erbakan’dır. Erbakan ailesinin üç çocuğundan biridir. Muhammed Ali Fatih Erbakan’ın Zeynep ve Elif isminden iki ablası vardır. 

Eğitim hayatına Ankara’da başlayan Fatih Erbakan, ortaokul tahsilini Ankara Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nda tamamlamıştır. Daha sonra Ankara Ayrancı Lisesi’nden mezun olmuştur. 

Üniversite eğitimine Başşehir Üniversitesi’nde başlayan Erbakan, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmını bitirmiştir. İngiltere’de yüksek lisans eğitimine başlamış lakin annesi Nermin Erbakan’ın vefatı nedeniyle Türkiye’ye dönmüştür. Yine İngiltere’ye dönmeyen Erbakan, yüksek lisans eğitimini de Başşehir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmında tamamlamıştır. Tıpkı üniversitede ‘Yönetim ve Organizasyon’ alanında doktora yaparak ‘doktor’ unvanı almıştır.

Fatih Erbakan’ın Siyasi Yaşamı

Fatih Erbakan 1999 yılında birinci defa siyaset sahnesinde yerini almıştır. Aynı yıl Fazilet Partisi Çankaya Teşkilatı’nda seçim ve gençlik çalışmalarına katılmıştır. Bu sırada Başşehir Üniversitesi’nde MGV üniversite temsilciliği vazifesini üstlenmiştir. 

Saadet Partisi’nin kuruluşunun arkasında genel merkez gençlik kolları idare konseyinde yer almıştır. 2014 yılına kadar Saadet Partisi genel yönetim şurası üyesi ve Genel Lider Başdanışmanı olarak misyon yapmıştır. 2014 yılında düzenlenen 5. Olağan Kongrede aday olmuş fakat Erbakan’ın yerine tekrar Mustafa Kamalak seçilmiştir.

4 Haziran 2013 tarihinde kurulan Necmettin Erbakan Vakfı’nın ilk genel başkanı olarak göreve getirilmiştir.

23 Kasım 2018 tarihinde Yine Refah Partisi’ni (YRP) kurmuştur. Yeniden Rafah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, Türkiye’de 81 il, 800 ilçede parti teşkilatları ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. 

Erbakan, 17 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen; 45 bin kişilik iştirakle Türk siyasi tarihindeki en geniş iştirakli kongreleri ortasında yer alan kongrede YRP Genel Başkanı seçilmiştir. Partisinin ilk mitingini ise 9 Şubat 2020 tarihinde Sakarya Demokrasi Meydanı’nda ‘Kudüs Mitingi’ olarak gerçekleştirmiştir.

Fatih Erbakan’ın Özel Hayatı

Fatih Erbakan 2003 yılında Beyza Molu ile dünya meskenine girmiştir. Çiftin Merve ve Mina isminde iki kızları vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir