Freddy Kasırgası’nda ölü sayısı 300’ü geçti

Ulusal medyada yer alan haberlere nazaran, Mozambik’in Zambezia eyaletinde tesirini arttıran kasırgada en az 53 kişi hayatını kaybetti. Şiddetli yağışın etkilediği Malavi’de de 225 kişi hayatını yitirirken, yüzlerce kişi yaralandı, çok sayıda kişi ise kayboldu.

Kıtanın güneydoğu kıyılarını etkileyen Freddy Kasırgası nedeniyle Malavi, Mozambik ve Madagaskar’da meyyit sayısı 300’ü geçti. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise Mozambik’te meyyit sayısının artabileceği ikazında bulundu.

Mozambikli yetkililer ise hasar ve can kaybının boyutlarının belirlenmesinin birkaç gün süreceğini açıkladı. Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera, ülkenin güneyindeki 10 bölgeyi “ulusal afet bölgesi” ilan etti.

Yardım çalışmaları için memleketler arası takviye davetinde bulunan Chakwera, 80 binden fazla kişinin yerinden olduğunu söyledi. Dünya Meteoroloji Örgütü, birinci defa geçen ay oluşarak 21 Şubat’ta Madagaskar’ı, 3 gün sonra da Mozambik’i etkileyen Freddy’nin, tarihin en uzun süren kasırgası olabileceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir