İtalya Başbakanı Meloni, Ukrayna’ya gidecek

İtalyan ANSA ajansının haberine nazaran, ülkede 25 Eylül’de yapılan genel seçimlerin akabinde 22 Ekim’de vazifeye gelen Meloni, birinci yıl sonu basın toplantısını düzenledi.

Meloni, Ukrayna – Rusya Savaşı’nın yıldönümü olan 24 Şubat’tan evvel Kiev’e gideceğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesine atıfta bulunan Meloni, Kiev’e gideceğini Zelenskiy’e de söylediğini aktardı.

Meloni görüşmede, İtalya’nın bir barış sürecine garantör olmaya hazır olduğunu ve bu nedenle birinci adımların atılabileceğini inandığı 24 Şubat’tan evvel Kiev’e gitmeye niyetlendiğini tabir etti.

Barışın lehine olabilecek her şeyin tarafında olduğuna işaret eden Meloni, “Ama barışın sadece onu istemekle sağlanamayacağını açıkça bilmeliyiz.” dedi. Meloni, barış için somut olarak çalışılması gerektiğini söz etti.

Zelenskiy’nin de barışın olması için teşebbüslerin başlatılması tarafında isteği olduğuna işaret eden Meloni, “Barışın sağlanması için yapılabilecek her şey yapılmalı, kimse savaşı sevmez ve bunda hemfikiriz.” dedi.

Meloni, barış istenirken Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne hürmet gösterileceğine işaret etti.

YOLSUZLUK VE KARA PARA AKLAMA SORUŞTURMASI

Avrupa Parlamentosu (AP) kontaklı olarak yürütülen yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasına ait konuşan Meloni, birçok meslektaşının bu mevzuyu “İtalyan işi” olarak nitelediğini ve bunun ülkesini lekelediğini belirtti. Kelam konusu nitelemeden duyduğu rahatsızlığı aktaran Meloni, bu mevzunun “İtalyan işi” olmadığını “sosyalist işi” olduğunu savundu.

Meloni, mevzunun yalnızca İtalyanları değil, Belçikalıları, Yunanlıları ve öteki milletlerden insanları da ilgilendirdiğine dikkati çekerek “Olsa olsa bir parti sıkıntısıdır, bir sosyalist işidir.” dedi.

Yolsuzluk ve kara para aklama probleminin “İtalya’yı değil siyasi bir aileyi” ilgilendirdiğini kaydeden Meloni, sorumlulukların partilerin değil ülkelerin ortasında olduğunu söyledi.

Belçika’da yürütülen yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında çok sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon avro nakit ele geçirilmiş ve ortalarında eski AP’nin İtalyan Milletvekili Pier Antonio Panzeri ile AP’nin Yunan Milletvekili Eva Kaili’nin de olduğu 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Diğer yandan, Meloni, İtalya’nın NATO’ya katkı sağlamaya yönelik mükellefiyetlerine değinerek ülkesinin taahhütlerini yerine getirmeye istekli olduğunu belirtti.

Bu katkıların koşullara bağlı olduğunu vurgulayan Meloni, halihazırda katkılara ait ölçü yahut vakit dilimi veremeyeceklerini lisana getirdi.

COVID-19

Meloni, Çin’in Covid-19 siyasetindeki istikamet değişikliğiyle yurt dışı seyahat kısıtlamaları ve hudut önlemlerinin kaldırılacağını açıklamasının akabinde Çin’den gelenler için Covid-19 testi yapılmasının zarurî hale getirildiğini anımsattı.

İtalya havaalanlarında Çin’den gelenlere yapılan Covid-19 testlerinden 15’inin sonucunda Omicron varyantı tespit edildiğini kaydeden Meloni, durumun şu an denetim altında olduğu bilgisini verdi. Meloni, Covid-19’a karşı maske kullanılmasının ve test yaptırılmasının yararlı olduğunu belirtti.

Çin’de kabine fonksiyonunu yerine getiren Devlet Kurulu, 7 Aralık’ta Covid-19 önlemlerinin uygulanmasında yeni yaklaşımı duyururken geniş çaplı kapanma, merkezi karantina, toplu testler ve seyahat kısıtlamalarının terk edileceğini açıklamıştı. Bunun akabinde Çin’de Covid-19 hadiselerinin artmasının akabinde ortalarında İtalya’nın da olduğu kimi ülkeler, Çin’den gelenler için Covid-19 testi yapılmasını ve negatif sonuçlu test ibrazını zarurî hale getirmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir