Kılıçdaroğlu’ndan yeni video: Hesabımızı yaptık, 100 milyar dolarlık yatırım getireceğiz

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medyadan yeni bir görüntü daha paylaştı. İktisatla ilgili projelerini anlattığı “Bay Kemal’in Tahtası” görüntüsünün ikincisini yayınlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 9 özel ekonomi bölgesine 50 üretim tesisi kurulacağını anlattı. Kılıçdaroğlu, ülkeye 100 milyar dolarlık yatırım getireceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Bugün oluşturacağımız özel iktisat bölgelerinde kurulacak 50 üretim üssünü anlatacağım. Haydi başlayayım… 9 özel iktisat bölgesinde 50 üretim üssü kuracağız. Bu 50 üretim üssü hem iktisat bölgelerindeki fabrikalarımıza, makina, ekipman, orta malı, yedek modül üretecekler hem de ihracat yapacaklar. Bu özel iktisat bölgelerinde ne mi yapılacak?

“12 ANA ALAN”

12 ana alan… Tam 12 ana alanda yerli, inovatif yani yenilikçi, katma paha yaratılan üretim gerçekleştirilecek. İşsizliğe son verecek, yüksek istihdam fırsatı oluşacak. Sayıyorum: Çip teknolojisi, bioteknoloji, savunmsa sanayi ve ARGE, gemi sanayii, sıhhat ve medikal araştırmalar, nanoteknoloji, lojistik, bilişim, otomtiv yedek modül, petrokimya, hazır giysi, besin, tarım ve hayvancılık sanayii üsleri kurulacak.

“100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM GETİRECEĞİZ”

Üretim üsleri kentlerimizin iş gücü niteliği coğrafik pozisyonu, sahip olduğu hammade üzere kriterlere nazaran belirlenecek. Tarım ve haycancılık dışındaki üsleri özel dal işletecek. Bu üsler, uygun fiyatlı güç imkanlarından yararlanacaklar. Üretim üslerinde faaliyette bulunan şirketler ve çalışanlar değerli vergi teşfiklerinden yararlanacaklar. Üretim tesislerimiz, planladığımız ulaştırma ağı çerçevesinde hem birbirlerine hem limanlarımıza hem de stratejik global pazarlara çift çizgili demir yolu ağı ile bağlanacak.

Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep üretim tesislerinde üretilecek inşaat materyalleri tesislerine olağan avantajların yanı sıra ek özel teşfikler vereceğiz. Yeni kuşak inşaat materyallerini yerinde, kaliteli ve ucuza üretecek zelzele konutlarıyla iş yerlerini daha süratli ve daha uygun maliyetle inşa edeceğiz. Hesabımızı yaptık. 100 milyar dolarlık özel bölüm yatırımının gelmesini sağlayacağız. Şu çok açık: Yabancı sermayeli yatırımlar için Türkiye’den daha verimli öteki bir ülke yok.

“METROPOLLERDEN ANADOLU’YA GÖÇ BAŞLAYACAK”

Bu bölgeler 5 yıl içinde kendi amortismanını sağlayacak noktaya gelecekler. Bir üretim seferberliği başlatıyoruz dedim. Artık tüm Türkiye üretecek. Planlamayla Türkiye’yi büyüten akılla, el birliğiyle bu büyük üretim dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Ve sonunda zenginleşen halkımız olacak. Türkiye’nin batısında muhakkak kentlerimize ağırlaşan, ülkenin geri kalanının görmediği yatırım ve üretim iklimini biz Türkiye’nin tamamında sağlayacağız, yaygınlaştıracağız. Anadolu’nun gençleri göç etmek zorunda kalmayacak. Artık o günler bitecek… Anadolu’dan değil, metropollerden Anadolu’ya göç başlayacak. Kentlerimize üretim, iş ve canlılık gelince, buralarda toplumsal hayat da canlanacak, Türkiye zenginleşecek. Türkiye kazanacak. Türkiye’yi kalıcı refaha ulaştıracak projelerimizi anlatmaya devam edeceğiz. Merak etmeyin, geliyoruz… Sana kelam… Sağlıcakla kalın”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir