Mesafeli satışlarda yeni dönem başlıyor: Cayma hakkındaki değişikliklere dikkat!

Mesafeli mukavelelerin, satıcı yahut sağlayıcı ile tüketicinin eş vakitli fizikî varlığı olmaksızın, mal yahut hizmetlerin uzaktan irtibat araçlarının kullanılması suretiyle kurulan mukaveleler olduğunu anlatan Av. Dilek Gündoğan, “Günümüzde en çok rastlanan aralı satış örneği internet üzerinden satışlardır. Geçtiğimiz günlerde Aralı Satış Kontrat Yönetmeliği’nde tüketicileri ilgilendiren düzenlemeler yapılmış olup bu yapılan düzenlemelere gör; en kıymetli değişiklik cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar alımına ait aralıklı mukavelelere getirilmiştir.

1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak olan yönetmeliğe nazaran tüketiciye teslimi yapılmış olan yahut bu tarihten itibaren aralıklı atış mukavelelerine nazaran alınacak cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ait süreçlerin uzaklıklı kontrat aracılığıyla yapılmış olması hâlinde tüketiciler, münasebet göstermeksizin ve cezai koşul ödemeksizin 14 günlük cayma hakkını kullanamayacaklardır.

Tüketiciler bu konuya çok dikkat etmeliler bu düzenleme ile artık uzaklıklı kontrat ile cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar alan tüketicilerin münasebet göstermeksizin cayma hakkını kullanamayacaktır. Fakat mal ayıplı ise bu kural geçersizdir. Tüketicilerimiz öbür mal alımlarında tekrar uzaklıklı satış kontratlarına nazaran 14 gün içerisinde münasebet göstermeksizin ve cezai kaide ödemeksizin cayma hakkını kullanabileceklerdir” dedi.

1 EKİM’DE YÜRÜRLÜKTE

Yönetmelik değişikliğinde E-ticaret sitesi üzerinden farklı satıcılara eserlerini satışa sunma imkânı sağlayan yerin E-Pazaryeri (Platform) olarak tanımlandığını belirten Gündoğan, “Tüketici; satın aldığı malı rastgele bir münasebet göstermeksizin iade niyetiyle öne sürebildiği cayma hakkını kullandığını E-Pazaryerine iletebilecektir. Cayma hakkının kullanıldığı durumlarda, uzaklıklı mukavelenin kurulmasına aracılık eden ve bedelin tahsiline aracılık hizmet sağlayıcıları da (teslim sonrası bedelin satıcıya aktarıldığı durum hariç olmak üzere) tüketiciye yapılması gereken ödemelerin iade edilmesinden satıcı ile müteselsilen sorumlu tutulmuştur.

İlgililer işbu bedelleri 14 gün içinde tüketiciye iade etmekle yükümlü olup ödemelerin tüketiciye tek seferde yapılması gerekmektedir. Örneğin pek çok firmanın eserlerini pazarlayan internet satış siteleri uzaklıklı satışlarda bedeli satıcıya aktarmadıkları sürece artık bedel iadesinden sorumlumdur. Ön bilgilendirmede, evvelden belirtmek ve satıcının anlaştığı taşıyıcının teslim fiyatını aşmamak kaydıyla, tüketicinin iade süreçlerinde iade masrafı tüketici üzerinde bırakılabilecektir.

Aracı hizmet sağlayıcı, satıcı yahut sağlayıcının onayı olmaksızın düzenlediği kampanyalı, promosyonlu yahut indirimli satışlara ait olarak aracılık ettiği aralı kontratlarda kampanya ve gibisi taahhütlerin karşılanmamasının neden olduğu kontratın hiç ya da gereği üzere ifa edilmemesi hallerinden sorumludur. Bu yapılan değişiklikler 1 Ekim 2022 tarihinden sonra yürürlüğe girecek olup bu tarihte sonra yapılan tüm uzaklıklı satış mukavelelerine uygulanacaktır” diye belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir