Phaselis iddiası: Büyük bir yolsuzluk ağı var

ANTALYA- Phaselis Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 47 milyon 737 bin 500 liraya ihale edilen iki farklı plaj projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmesine karşın inşaatların sürmesi tartışma yaratırken, plajları işletecek olan TURAŞ A.Ş.’nin evvelki genel müdürü Tayhan Şimşek, kurumdaki usulsüzlük ve yolsuzluklara ait açıklama yaptı. Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla Ağustos 2022’de TURAŞ’a genel müdür olarak atandığını belirten Şimşek, kurumdaki yolsuzluklarla ilgili hazırladığı rapor nedeniyle istifaya zorlandığını söyledi. İstifa karşılığında kendisine düğün salonu teklif edildiğini öne süren Şimşek, Bakanlık bünyesinde yolsuzluk ve rüşvet ağı argümanını da gündeme getirdi.

TURAŞ A.Ş.’nin evvelki genel müdürü Tayhan Şimşek

‘DÜĞÜN SALONU TEKLİF EDİLDİ’

Bakan Ersoy’un talimatı üzerine kurumla ilgili kontrol raporları hazırladığını belirten Tayhan Şimşek, “Raporları hazırlarken süreç düzgün ilerliyordu. Hazırladığım raporları da Teftiş Kurulu ile günlük olarak paylaşıyordum. Raporlarda üstteki beşerler da işin içine giriyordu. Plajlardaki inceleme ve kontrolleri bitirip altyapılara girdim. Raporların içeriği ağırlaşmaya başlayınca ‘yukarı’ taraftan çok beğenilmedi sanırım. Büyük problemlerle karşılaşınca rapora son vermem, geri adım atmam istendi. Bir baskı oluştu. Ondan sonra istifa ettirilmem ve onu takip eden süreç başlatıldı. İstifa etmem karşılığında Lara Düğün Salonu’nun bana verilmesi teklif edildi. Ben ‘hayır’ dedim. İşte bundan sonra yalnızlaştırma ve istifaya zorlanma süreci oldu” diye konuştu.

‘MALİYETİNİN İKİ KATINA İHALE’

Yaklaşık 48 milyon liraya ihale edilen Phaselis plajlarının maliyetinin 22-25 milyon lira aralığında olduğunu savunan Şimşek, “TURAŞ’ın geçmişte kendi yaptığı plajlar da var. Bu plajı biz yaparsak maliyeti ne olur üzere bir çalışma yaptık. Daha evvel yaptığımız plajlarla ilgili elimizde doneler vardı, bunlardan yola çıkarak şirketlerden teklifler aldık. Bir maliyet çalışmasıydı. Bu çalışmada Phaselis’te yapılacak plajlar için 22 ila 25 milyon TL meblağında bir maliyet hesapladık. Benim şirketlerden aldığım teklifler, EKAP’a girilmiş resmi teklifler değil. Daha sonra Bakanlık, Yatırım İşletmeler üzerinden ihaleye çıkmış. Bodrum 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2020/24 sayılı belgesine bahis olan plajda uzman raporuna nazaran ihale bedeliyle ödenen ölçü ortasında 3 milyon liralık fark var. Burada yaşanan birtakım mevzuların Phaselis örneğinde de tıpkı olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘BAKANLIK’TAKİ YAPI ARAŞTIRILSIN’

Bakanlık içerisinde siyasi bir yapılanma olduğunu ve bunun araştırılması gerektiğini ileri süren eski genel müdür Şimşek, “Benim misyon yaptığım devirde TURAŞ’ta bir şahıs vardı. Bu şahsın 15 Temmuz öncesinde birtakım vukuatları olduğu görülüyor. Ben bu yöntemsiz işlerde bu şahsın parmağı olduğunu düşünüyorum. Ayrıyeten F.K. isimli kişinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki misyonunun sorgulanması lazım. Bu şahıs, etrafına ‘Bakan müşaviriyim’ diyor. Şahısların ferdî bilgilerine bir telefon ile ulaşan ve hâkime talimat veren bu şahıs kimdir?” diye sordu.

BELEK VE KADRİYE’DE VURGUN İDDİASI

Antalya’da geçmişte Bakan Ersoy ile AK Parti’den seçilen Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan’ı karşı karşıya getiren, rüşvet savları ve tartışmalarla gündeme gelen Belek ve Kadriye plajları da Şimşek’in savlarıyla bir sefer daha gündeme geldi. Vazife yaptığı periyotta TURAŞ’ın işlettiği Belek ve Kadriye plajlarının hesaplarında döviz girdisi bulunmadığını söyleyen eski genel müdür Şimşek, yaptıkları incelemede plaj işletmelerinde düşük fiyattan döviz alındığını ve döviz girdilerinin bozdurularak haksız yarar elde edildiğini tespit ettiklerini belirtti. Kadriye Halk Plajı’ndaki incelemede yolsuzluk ve rüşvetin tutanakla kayıt altına alındığını ileri süren Tayhan Şimşek, 24 Ağustos 2022 tarihli tutanakla kayıt altına alınan dokümana nazaran, plajda işletmecilik yapan üçüncü şahıslardan, kurum yöneticilerinden birine 50 bin lira elden para verildiğini tespit ettiklerini aktardı. Birebir tutanakta, Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın talimatıyla işletmeler açılıp kapatıldığı savına da yer veriliyor.

‘Kemer-Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı
Alanı Etraf Düzenlemesi’ ihale panosu

‘ÜCRETSİZ PLAJ TABİRİ YANLIŞSIZ DEĞİL’

Bakanlık bünyesindeki TURAŞ tarafından işletilecek olan Phaselis halk plajları inşaatının mahkeme kararına karşın devam etmesini eleştiren Şimşek, “Ben oradaki inşaatın jandarma tarafından müdafaaya alınmasını gerçek bulmuyorum. Kimi kimden koruyorsunuz? Oraya bu biçimde güvenlik şeridi çekilmesi hakikat değil” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un Phaselis’te yapılan plajları Bakanlığın işleteceği, üçüncü şahıslara ya da firmalara kiraya verilmeyeceği ve fiyatsız halk plajları olacağına ait açıklamasına da değinen Şimşek, “TURAŞ’ın Türkiye’de hiçbir plajı fiyatsız değil. Hepsinde otopark ve öteki belirli başlı hizmetlerden fiyat alınıyor. Binalar Bakanlığın olabilir, lakin içindeki işletmeler kiraya veriliyor” dedi.

13 PLAJ İŞLETEN ATIK SU ŞİRKETİ

TURAŞ, Kültür ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir şirket. Bakanlık bünyesindeki TUDAV ve DÖSİM üzere kuruluşlar TURAŞ’ın ortakları ortasında yer alıyor. Turizm bölgelerinde atık su arıtma hizmeti veren TURAŞ, son yıllarda plaj işine de yöneldi. Antalya, Çeşme, Bodrum üzere kıyılarda TURAŞ’a bağlı 13 plaj bulunuyor. Lakin daha önce kayyım atanan kurumu, iki aydır ülke gündeminde tartışma konusu haline getiren süreç, Phaselis Antik Kenti’nin müdafaa hudutları içerisinde inşa edilen iki yeni halk plajı projesi ile başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir