Ringlerde yer yerinden oynuyor! Kilo vermek için başladı, şimdi dünya şampiyonu

Önüne çıkan tüm mahzurları yumrukları ve azmiyle aşan, ringlerin başarılı isimlerinden Dilara Yücel (19), 17 yaşında ‘dünyanın en genç profesyonel bayan boksörü’ olarak doruğa oturdu. İki sene içinde ise Avrupa şampiyonluğunu ve dünya şampiyonluğunu kazanıp hayallerinin peşinden giden genç atlet, maksatlarını gerçekleştirdikçe daha da fazlasını elde etmek için çalışıyor.

BAŞLADIKTAN SONRA 23 KİLO VERDİ

Avusturya’da doğup büyüyen ve 14 yaşında Türkiye’ye gelerek Eskişehir’de yaşamaya başlayan Dilara Yücel, ortaokul vakitlerinde çok doğuşçu ve hırçın olduğunu lakin boksa başladıktan sonra bunları yenerek, kendisine hakim olmayı öğrendiğini söyledi. Bu sporun kendisine terapi üzere geldiğini söyleyen başarılı atlet, hem zihinsel hem de fizikî olarak büsbütün değiştiğini de ekledi. Boks yapmaya başladıktan sonra 86 kilodan 63 kiloya düşen Dilara, boks yapmanın tıpkı vakitte sağlıklı yaşamayı da kendisine öğrettiğini lisana getirdi. Gayelerini daima büyük tutan Yücel, “Aldığım şampiyonluk kemerleri benim için bir adım. Sırada tarih yazmak var ve ben her gün o tarihi yazmak için canla başla çalışıyorum” diye konuştu.

‘SEN BAYANSIN, BOKS ERKEK SPORU’

Boksun kendisi için yalnızca dövüşmek ve yumruk atmak olmadığını, tıpkı vakitte da bir ömür şekli olduğuna dikkat çeken Dilara Yücel, “Boks, zihnin de çalıştığı bir spor. İnanılmaz keyifli, tıpkı vakitte öz inanç de sağlıyor. Ancak bu spora bir bayan olarak adım atıyorsanız 1-0 geriden başlıyorsunuz. Toplumda fizikî olarak ön yargılar var. ‘Sen bayansın, boks erkek sporu’ üzere sözler duyabiliyorsunuz. Bu sözleri spor hayatımda çok duydum lakin en hoş karşılığım da muvaffakiyetim oldu. Ülkemde bayrağımızı temsil eden birçok güçlü bayan var. Ben de gelecek jenerasyonlara örnek olmak istiyorum, ön yargılara hayatımda asla yer yok” açıklamasında bulundu.

‘SPORCU OLMASAYDIM ÜMİTSİZLİK BENİ YIKABİLİRDİ’

İlk başladığı vakitlerde arkadaşlarının kendisini çok fazla ciddiye almadığını söyleyen Dilara Yücel, “Ben başarılı olduktan sonra bu hususta önemli olduğumu fark edenler önümü kesmek bile istedi” diyerek ekledi:

“Başarılı olmak istiyorsak, etrafımızdakileri çok yeterli seçmeliyiz. Yeterli gününüzde içten ve yanınızda olan beşerler gerçek dosttur. Boks hayatıma çok değerli bireyler de kattı. Muvaffakiyete giden yolda daima mahzurlar çıkacaktır ve bazen bu sebeple ümitsizliğe da kapılırız. Şayet atlet olmasaydım tahminen her ümitsizlik ve hayal kırıklığı beni yıkardı lakin artık tam zıddını düşünüyorum. Elbette vakit zaman aksilikler yaşanacak. Değerli olan bu üzere durumlarda işimize sıkı sıkıya sarılmak ve devam etmek. Zira bunlar oluyorsa yanlışsız yoldasınız demektir.”

Ailesinin birinci profesyonel maçından beri kendisine hem maddi hem de manevi olarak çok takviyede bulunduğunu söyleyen Yücel, “Kamplarımda beni hiçbir vakit yalnız bırakmıyorlar, bu beni ruhsal olarak da çok rahatlatıyor. Boksa daima birlikte gönül verdik, ailecek boks olmazsa olmazımız” ifadelerini kullandı.

‘BOKSÖR OLDUĞUMU ALIŞTIRA ALIŞTIRA SÖYLÜYORUM’

Yeni tanıştığı insanlara boksör olduğunu alıştıra alıştıra söylediğini lisana getiren Dilara Yücel, şimdiye kadar bundan korkan birinin olmadığının da altını çizdi. Fakat korkmasalar da değişik reaksiyonlar aldığına vurgu yapan başarılı boksör, “Fotoğrafları görene kadar inanmayan çok oldu. ‘Boksu muhakkak bırakmalısın, yüzüne bir şey olacak diye korkmuyor musun, sokakta birini bayıltabilir misin’ üzere sorular çok alıyorum” dedi. Ringe çıktığında kendini konutunda üzere rahat hissettiğini söyleyen Yücel, şunları da söyledi:

“Uzun periyodik bir kampın sonrasında ringe çıkıp, çalıştıklarımı göstermek beni çok keyifli ediyor. Maç anındaki o heyecanı, ortamı ve atmosferi çok seviyorum. Maçtan evvel muhakkak biraz heyecan olmalı. Ben karşılaşma öncesi gerilim yapmıyorum, maçtan iki hafta evvel de hayatımdan gerilimi çıkarıyorum. Çok güzel hazırlandığımı bildiğim için heyecanımı da gerilimimi de denetim edebiliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir