Tarihin en iyisi, dünyanın en büyüğü: Messi, koleksiyonundaki eksik parçayı da tamamladı!

Barcelona’da 10 lig, 7’şer İspanya Kral Kupası ve İspanya Harika Kupa, 4 UEFA Şampiyonlar Ligi, 3’er UEFA Harika Kupa ve FIFA Kulüpler Dünya Kupası, Paris Saint-Germain’de birer lig ve Fransa Muhteşem Kupa, Arjantin Ulusal Ekibi’yle Kupa Amerika zaferleri… Bu ihtişamlı yapının tek ve temel eksiği FIFA Dünya Kupası, sonunda Lionel Messi‘nin müzesinde yer aldı.

Adı, geniş kesitler tarafından ülkesi Arjantin’in efsanesi iki yıl evvel vefat eden Diego Maradona ve Brezilyalı Pele ile anılan Messi, başarılarla dolu mesleğinde onu bu mertebeden uzak tutabilecek tek eksiklik Dünya Kupası’na sonunda kavuştu.

Arjantin’de son olarak 1986’da Maradona’nın ellerinde havaya kalkan Dünya Kupası, 36 yıl sonra bu kere halefi Messi’nin ellerinde havalandı.

Katar’da birçok rekora imza attı

Kariyeri boyunca golleri ve gol paslarıyla binin üzerinde skora katkı sağlayan ve kırılmadık rekor bırakmayan Messi, ilerleyen yaşına karşın penaltılar sonunda Arjantin’in Dünya Kupası’na ulaşmasında yeniden başrolde olmayı başardı.

Katar’ın konut sahipliği yaptığı turnuvanın en güzeli seçilmesinin yanı sıra 26 müsabakayla turnuva tarihinin en çok maça çıkan oyuncusu pozisyonuna gelen Messi, her kademede (grup ve sonrasındaki eleme turları) gol atan birinci oyuncu olarak bir kere daha tarihe altın harflerle geçti.

Barcelona’dan ayrılmasının akabinde formasını giymeye başladığı Paris-Siant Germain’de de bu döneme çok güzel bir başlangıç yaparak ligde 7, Şampiyonlar Ligi’nde 4 gole şimdiden imza atan Arjantinli yaşayan efsane, 7 defa ile en çok kazanan oyuncu rekorunu elinde tuttuğu Altın Top ödülünün yeniden en değerli adayı haline geldi.

Büyükannesi en büyük destekçisi olmuştu

Messi, ilmik ilmik başarılarla ördüğü bu kusursuz mesleğine kolay ulaşmadı.

Çelik personeli baba ile mıknatıs üretim atölyesinde çalışan annenin dört çocuğundan üçüncüsü olarak Arjantin’de Santa Fe eyaletinin en büyük kenti Rosario’da 1987’de dünyaya gelen Lionel, çok küçük yaşlarda futbolla tanıştı.

Bir devir amatör olarak futbol da oynayan babasının çalıştırdığı mahallî grup Grandoli’de futbol hayatına şimdi 4 yaşında başlayan Messi’yi bu spora teşvik eden ailesindeki en değerli öge ise onu idmanlara ve maçlara aksatmadan götüren büyükannesi Celia oldu.

Çocukluk yıllarında kadronun en kısa oyuncusu olmasına karşın en yeterlisi olarak kendini kısa müddette ispatlayan Messi, hayatının birinci büyük şokunu, şimdi 11’inci doğum gününü kutlamadan büyükannesinin hayatını kaybetmesiyle yaşadı. Bu olaydan çok etkilenen Messi, gol sevinçlerinde gökyüzünü işaret ederek büyükannesini anmaya mesleği boyunca devam etti.

Yaşadığı önemli hastalık, Barcelona’ya taşınmasına vesile oldu

Messi’nin hayatındaki ikinci büyük sorunu yaşaması, birkaç ay sonraya geldi. Hipofiz bezinin kâfi ölçüde büyüme hormonu salgılamadığı vakitlerde görülen “büyüme hormonu eksikliği” teşhisi konan Messi, yaşıtlarından fizikî olarak çok daha az gelişme tehdidiyle karşı karşıya geldi.

Ailesinin maddi durumu, tedavisi kıymetli olan bu hastalığı karşılamaya yetmeyince, Arjantin’de birçok futbol kulübü, Messi’yi altyapılarına yazdırmaları kaidesiyle sıhhat masraflarını ödemeyi teklif etti. Lakin ülke iktisadının o devirde yaşadığı büyük çalkantılar, bu kulüplerin tekliflerini geri çekmesine yol açtı.

Messi ailesinin İspanya’nın Katalonya bölgesinde kimi akrabaları vardı. Bir oyuncu izleme firmasının temsilcileriyle görüşen baba Jorge, onların aracılığıyla Messi’nin portakal ve tenis topu sektirdiği bir görüntüyü Barcelona’ya göndertti.

Bu süreçte olaya dahil olan Barcelona, Lionel’in İspanya’ya gelmesi şartıyla sıhhat masraflarını karşılayacağını garanti etti. Messi’nin şimdi 13 yaşındayken ailesiyle Barcelona’ya taşınması ve kulübün dünyaca ünlü gençlik akademisi La Masia’ya girmesi, bu sayede gerçekleşti.

Son derece utangaç bir yapıya sahip olan “Leo”nun, Barcelona’ya alışması, kolay olmadı. Sessizliği nedeniyle kadro arkadaşları tarafından başlarda “dilsiz” olarak görülen Messi, idmanlarda ise herkesten çok daha fazla çalışıyordu.

Boyunun uzaması için ayaklarına her gece iğneyle büyüme hormonu enjekte edilen Messi, üç yıl boyunca acı veren bu tedaviye, büyük futbol aşkı nedeniyle katlandı.

İlk kontratı, peçeteye yazıldı

Tedavinin akabinde yaşıtlarıyla misal süratte büyümeye başlayan Messi’nin birinci mukavelesi, kulübün eski forveti ve periyodun scout takımından Carles Rexach‘in bir peçete üzerine yazdıklarıyla oldu. Arjantinli yıldızın tüm vakitlerin en âlâ futbolcularından birine dönüşmesinin seyahati da bu türlü başladı.

Xavi, Andres Iniesta, Cesc Fabregas, Gerard Pique üzere futbol tarihine geçen yıldız oyuncularla birebir periyotta oynama fırsatı da yakalayan Messi, kazandırdığı kupalarla Barcelona tarihinin altın çağlarından birisini yaşamasında değerli rol üstlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir