Ukrayna’dan ‘Bahmut’ açıklaması: Birliklerimiz karşı taarruza geçti

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya ile çatışmaların son aylarda şiddetlendiği Bahmut’ta ‘karşı taarruza’ geçtiklerini açıkladı.

AA’nın haberine nazaran, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, Ukrayna Kara Kuvvetleri Kumandanı Aleksandr Sırskiy’nin Bahmut’taki duruma ait değerlendirmede bulunduğu aktarıldı. Sıskiy, ‘Liman istikametinde Ukrayna ordusunun son birkaç gün boyunca Rusların çok sayıda saldırısını püskürttüğünü’ tez etti.

‘RUS ASKERLERİ BİRTAKIM MEVZİLERİ TERK ETTİ’

Bahmut tarafında ağır çatışmaların devam ettiğini, Rus askerlerinin ilerlemek için azamî çabayı gösterdiğini ileri süren Sırskiy, “Önemli kayıplara karşın yeni Wagner atak kümeleri, başka özel şirketlerden savaşçılar daima savaşa giriyor. Lakin düşman kenti denetim altına almayı başaramıyor” tabirlerini kullandı.

Aleksandr Sırskiy, Bahmut tarafında durumun epeyce karmaşık olduğunu da söyleyerek, “Aynı vakitte kentin kimi bölümlerinde birliklerimiz düşmana karşı taarruza geçmiş, düşman birtakım mevzilerini terk etmiştir” açıklamasında bulundu.

UKRAYNA: RUSYA’NIN ATAKLARINDA 34 SİVİL YARALANDI

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko da Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesindeki Pavlohrad kentinde sivil yerleşim yerinin Rus füzelerinin maksadı olduğunu tez etti. Gerashchenko, bahse ait açıklamasında 34 kişinin yaralandığını, ortalarında beş çocuğun da bulunduğu belirtti. DHA’nın aktardığına göre, Dışişleri Bakanlığı da ülke genelinde hava savunma sistemlerinin 18 füzeden 15’ini havada imha ettiğini duyurdu.

Son olarak, Ukrayna’nın Uman kentinde düzenlenen roket atağında 23 kişi hayatını kaybetmişti. Ukrayna Acil Durumlar Servisi, “Saldırı sonrası çok katlı binanın bir kısmı yıkıldı. Arama kurtarma çalışmaları bir günden fazla sürdü ve tamamlandı. Ne yazık ki 6’sı çocuk, 23 kişi hayatını kaybetti. 17 kişi kurtarıldı ve 19 kişi de yaralı” açıklamasını yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir